Descătușați: 3-1!

Vicecampionii României au depășit deziluzia pierderii finalei Cupei României și au învins Dunărea Călărași, în ultima rundă a sezonului regular

Numai cine n-a alergat măcar o tură de faleză, având și presiunea de a scoate un timp foarte bun, dar cu destui ghimpi în coaste, a se citi diverse frustrări, nu înțelege cât de greu i-a fost echipei CS United Galați de a trece peste eșecul din finala Cupei României. Este doar o cronică sportivă, nu vorbim despre dezastre, drame sociale etc. Totuși, cum e să fii mai mereu echipa cu cea mai bună linie de clasament – pe teren, “tigrii” au pierdut cele mai puține puncte în sezonul actual! – dar să te situezi pe locul 2 sau 3, din cauza unei spețe cel puțin discutabile? Apoi, ratarea trofeului după disputarea celei de-a șaptea finale, fie de campionat sau de Cupă, ar apăsa la fel de mult în vestiarul unui Real Madrid din fotbalul mare…

Prin urmare, cu toate afirmațiile dinaintea partidei, că se poate trece peste orice înfrângere, elevii lui Florin Ignat au intrat ușor descumpăniți pe teren în jocul cu Dunărea Călărași, echipă care nu mai avea ce pierde în runda de final a sezonului regular, dar care a luptat pentru a-și respecta blazonul. Este deținătoarea unui trofeu și merită felicitări pentru jocul prestat luni seară, la Galați. În schimb, United, doar cu o victorie ar fi terminat pe locul 2 care garantează 3 puncte în grupa de play-off, alături de Autobergamo Deva și FK Odorheiu Secuiesc. Victorie? Ultima dată, cu opt zile în urmă, nu-i ieșise trupei gălățene, deși fusese echipa mai bună.

Luni, în fața publicului pe care nu-l mai întâlnise de aproape o lună și jumătate, vicecampionii ultimelor două sezoane de Liga 1 au deschis repede scorul. Neto Caraubas, servit de Araujo la 8 metri, a șutat în forță pe lângă goalkeeper, după ce portarul Wellington îl blocase chiar în primul minut pe Galan, omul cu golul de 2-0 din ultimul act al Cupei! Lașcu, de două ori, și Crăciun au trecut pe lângă mărirea avantajului, iar frustrarea se dilata, aspect evidențiat de faulturile repetate care în minutul 17 au dus la depășirea limitei permise de regulament. Lovitură liberă de la 10 metri și Galan egala. Ca în meciul de pe 17 martie, care le rămăsese gălățenilor ca un pitic pe creier.

Lașcu și Crăciun n-au putut să puncteze pentru 2-1 până la pauză, căpitanul oaspeților, Tomescu, anulând cu o execuție acrobatică un gol ca și aplaudat, cu două secunde înainte de intrarea la cabine! Anxietatea căpăta proporții, urma poate cea mai importantă pauză din întreaga stagiune… În primele șapte minute ale părții secunde, caz rar în futsal, nu și-a făcut loc nici măcar o situație notabilă de poartă. Vizitatorii s-ar fi mulțumit și cu remiza, localnicii știau că dansează pe o subțire pojghiță de gheață: orice greșeală ar fi dus la un gol decisiv al Călărașiului. Stoica, Araujo și Crăciun și-au luat inima-n dinți în minutele 27, 28 și 29, dar golul de 2-1 a vuit peste alte două minute: după o acțiune ca la handbal, Tudose, din poziție centrală, i-a pasat “grenada” lui Crăciun și internaționalul român i-a scos cuiul sub bară.

Dunărea și-a părăsit carapacea, a forțat și cu fly-goalkepeer, Mimi Stoica evitând în două rânduri de pe linia porții marcarea unui gol, iar cu două minute și jumătate înainte de finiș s-a produs bucuria pe care o așteptau în primul rând jucătorii pregătiți de Florin Ignat. Aveau nevoie, depindeau de această reușită, recăpătau încredere în propriile forțe, se descătușau, li se confirma că intră cu maximum de puncte în grupa de play-off. Un lung de linie ca la tenis al lui Lașcu l-a
găsit pe Araujo în fața semicercului, paznicul buturilor călărășene traversa pe roșu, iar lobul desenat de brazilianul adus de United de la Timișoara a făcut dreptate.

CS United Galați – FC Dunărea Călărași 3-1 (1-1)

Au marcat: Neto 4:14, Crăciun 31:27, Araujo 37:18 / Galan 16:29 (10 m)
United: Wellington, Păduraru – Petică, Tudose, Neto, Cireș, Borges, Crăciun, Araujo, Stoica, Lașcu, Burdujel, Ignat, Cojoc. Antrenor: Florin Ignat
Dunărea: Moldoveanu, Băjenaru – Movileanu, Galan, Plugaru, Pinto, Rotaru, Șerban, Vârlan, Tomescu, Ribeiro, Nițu. Antrenor: Marian Șotârcă
Arbitri: Bogdan Hanceariuc, Marian Ivănescu – Cezar Ionescu. Observator: Alexandru Băjan