Păcat de revenirea din derby!

United și Imperial Wet, cele mai bune echipe din ultimii doi ani ai futsalului românesc, au disputat luni după-amiază primul meci tare al sezonului. S-au impus ciucanii cu 5-3.

Orice duel considerat derby are povestea sa, iar gălățenii, campioni en-titre, și sportivii din Miercurea Ciuc, tabere modificate față de line-up-urile din primăvară, au oferit emoție, încleștări la limita regulamentului și faze spectaculoase. Așa cum trebuie să fie într-un joc care atrage toate privirile. Crăciun a dat tonul șuturilor, l-a blocat experimentatul Toniță, apoi Covaci și Sasse s-au lovit de zidul intitulat Dinicuță. Tensiunea de pe parchet i-a dus însă pe “tigri” într-o zonă totalmente lipsită de confort: după numai 6 minute cumulaseră cele șase greșeli de echipă! Penalty, bate Matei, dar “Dini” își confirmă forma de anul trecut și apără!

Vine și golul, Sasse trimițând printre picioarele goalkeeperului nostru, dar antrenorul-jucător Ignat, dintr-o lovitură liberă de la distanță, îl execută pe însuși portarul titular al naționalei României. Urmează minute în șir în care dunărenii, temându-se de alte momente de penalizare, fac doar un joc defensiv, însă primesc gol de la Matei. Greșesc și gazdele, ajung la cinci erori. Nu se face și a șasea, în schimb faultează United: trage Lașcu de la punctul cu var și deja Dinicuță devine specialistul loviturilor de la 10 metri. Până la pauză, Tacot ar fi putut egala, cu o deviere fină a balonului.

Păcat de revenirea formației care va reprezenta România în UEFA Futsal Champions League, așa cum scriam în titlu, căci Lașcu ridica scorul la 3-1 după numai 12 secunde de la reintrarea pe teren… Părea încheiată soarta meciului. Au urmat însă minute foarte bune ale “tigrilor”, Tacot punctând dintr-o altă directă din afara semicercului. Apoi, Cireș și Crișan au irosit șanse imense de gol. Și s-a făcut 3-3 pe un contraatac-blitz, Crișan bubuind mingea în plasă. Dar finalul le-a aparținut celor de la Imperial Wet, brazilianul Sasse inventând două goluri superbe. United ataca în cinci și avusese o șansă la 4-3. Păcat!

IMPERIAL WET M. CIUC – CS UNITED GALAȚI 5-3 (2-1)
Sala Sporturilor, Miercurea Ciuc – 12 octombrie 2020
Au marcat: Sasse 7, 34, 39, Cr. Matei 14, Lașcu 21 | Ignat 9, Tacot 23, Crișan 33
IMPERIAL WET: Toniță, Cârdei – Küsmödi, Pânzaru, Iszlai, Cr. Matei, Lașcu, Tamás, Bíró, Tifán, Sasse, Velasco, Covaci, Tankó. Antrenor principal: Cosmin Gherman, Antrenor secund: Lucian Nicușan.
UNITED: Păduraru, Dinicuță, Neacșu – Tacot, Cireș, Crăciun, Burdujel, Ignat, Boșneagă, Crișan, Cojocaru, Arhire, Petică. Antrenor principal: Florin Ignat. Antrenor secund: Viorel Cojoc. Antrenor de portari: Alexandru Tănăsilă. Preparator fizic: Ionel Tămășanu.
Arbitri: Marian Ivănescu (București), Cezar Georgian Ionescu (Buzău). Rezervă: Ionel Boharu Predescu (Buftea). Observator: Gabriel Mocean (Câmpia Turzii).

Sustine clubul si distribuie articolul pe:Share on Facebook