CS United Galati 8 - 3 Spicom Sfantu Gheorghe

April 22, 2017 - 1:30 pm at Sala Sporturilor Galati

Spicom Sfantu Gheorghe – CS United Galați (Meciul 2/3)

Lot jucatori: Wellington „Nene”, Păduraru – Burdujel, Cireș, Lașcu, Moldoveanu, Cojoc, Crăciun, Tudose, Apostol, Boubătrân, Crișan, Grecu, Borges
Marcatori: Cireș (3 goluri), Moldoveanu, Crăciun, Cojoc, Tudose, autogol Kanyo
Antrenor principal: David Asandei
Antrenor secund: Alexandru Tănăsilă
Arbitri:- Daniel Decă (Brăila) – Gabriel Gherman (București), Rezervă: Ionuț Smeu (Brăila)
Observator: -Valeriu Ioniță (București)
Cartonase galbene:

-United a ajuns din nou în careul de ași din Liga I. Așa cum se anticipa, prima semifinalistă a campionatului s-a decis sâmbătă după prânz la sala Polivalentă Dunărea unde s-a disputat meciul doi dintre United Galați și Spicom Sf. Gheorghe. Chiar dacă au pierdut primul joc de pe teren propriu, scor 3-7, cei de la Spicom au venit să-și joace șansa, nu s-au baricadat în apărare și meciul a fost deschis. Cireș a deschis scorul dar oaspeții și-au arătat imediat colții și au trecut în avantaj după reușitele lui Țicalo și Mate. La primul atac ce a urmat, Manu a restabilit egalitatea, apoi Toto a reușit o dublă și scorul la pauză a fost 4-2. Echipa antrenată de David Asandei și Alexandru Tănăsilă a apăsat pedala de accelație în startul reprizei a doua, cu trei goluri consecutive: Crăciun, autogol și căpitanul Cojoc. Pe final, în echipa noastră au intrat „puștii” de 17 ani: Costel Grecu, care a debutat cu acest prilej în primul eșalon și Robert Crișan, convocat la România Under 17. Spicom a redus diferența prin Pavel dar scorul final a fost stabilit de Tudose, care a deviat șutul lui Cireș. United s-a calificat în semifinale unde va întâlni învingătoarea din partida Informatica Timișoara – Dunărea Călărași. Primul meci va avea loc în deplasare în perioada 29 aprilie-1 mai.

sursa foto: Sportul Ilustrat