October 30, 2016 - 6:00 pm at Sala Sporturilor Dunarea Galati

Lot jucatori: Wellington „Nene” – Burdujel, Lașcu, Cireș, Moldoveanu, Cojoc, Bâgu, Tudose, Crăciun, Păduraru, Popa, Stoian
Marcatori: Cireș (3 goluri), Moldoveanu, Bâgu (2)
Antrenor secund: Alexandru Tănăsilă
Arbitri: Vlad Ciobanu -Bogdan Hanceariuc, ambii din Iași
Observator: Marius Năstasă (Piatra Neamț)
Cartonase galbene: Crăciun

United a întâlnit duminică seara în sala Polivalentă Dunărea pe Spicom Sf. Gheorghe, într-o partidă din cea de-a IX-a etapă a Ligii I la futsal. La prima vedere se anunța un joc mai ușor pentru liderul la zi al campionatului. Spicom a dat însă o replică consistentă și a rezultat un joc spectaculos, cu 10 goluri, vreo patru bare dintre care trei în contul oaspeților, o eliminare și alte ocazii la cele două porți. După 10 minute, echipa gălățeană a deschis scorul prin Cireș dar oaspeții au ripostat și au egalat peste două minute prin Pavel. Penultimul minut din prima repriză a fost plin de evenimente: internaționalul Moldoveanu și-a adus din nou echipa în avantaj, dar Spicom a egalat după câteva secunde prin Mihaly. United a avut șansă și a intrat la vestiare în avantaj după golul izbutit de Cireș în ultima secundă. Băieții lui David Asandei au apăsat pedala de accelerație și Cireș și Bâgu, din pasa lui Tudose au făcut ca tabela să arate 5-2 în min. 32. Gălățenii, care au folosit două linii în acest sezon au resimțit o stare de oboseală, Spicom a forțat scoțând portarul, a atacat în superioritate și s-a apropiat la un gol, scor 5-4 min.37. Finalul a fost tensionat, oaspeții au pus presiune dar gălățenii au rezistat eroic și în ultimele 50 de secunde Bâgu a adus liniștea în tribună. După acest rezultat, United acumulează 22 de puncte (7 victorii și o remiză) și-și consolidează poziția de lider al campionatului.