C.S. KSE Targu Secuiesc 1 - 4 CS United Galati

September 5, 2016 - 6:00 pm at Sala Sporturilor Targu Secuiesc

Futsal 2016-2017 – Etapa 1

Lot jucatori: Wellington, Burdujel, Laşcu, Cireş, Moldoveanu, Cojoc, Apostol, Crăciun, Bâgu, Stoian, Popa, Păduraru, Tănăsilă.
Marcatori: Moldoveanu (3), Apostol
Antrenor: David Asandei
Arbitri: Ivănescu Marian – Bucureşti, Dincuţă Răzvan – Ploieşti, Danielenco Radu – Ploieşti
Observator: Florea Frusin – Bucureşti
Cartonase galbene: –

Liga I la futsal a programat partidele primei etape din sezonul 2016-2017. United Galaţi s-a deplasat la Tg. Secuiesc unde a întâlnit în sala Polivalentă formaţia locală KSE. Prima repriză a fost una de tatonare, cu puţine faze de poartă, gălăţenii reuşind să deschidă scorul prin Apostol.

Meciul s-a deschis în partea a doua, băieţii pregătiţi de antrenorul David Asandei s-au descătuşat, „Manu” a reuşit un hattrick şi a încheiat socotelile. Rezultat final: KSE Tg. Secuiesc – United Galaţi 1-4 (0-1). „Am întâlnit un adversar incomod aşa cum de altfel am şi anticipat. KSE s-a apărat foarte bine în primele 20 de minute şi nu ne-am putut crea decât trei ocazii. În cea de-a doua repriză am jucat mult mai bine şi ne-am desprins. La 2-0, gazdele au irosit o ocazie uriaşă să revină în joc. Este foarte important că am începutul sezonul cu o victorie şi avem un moral bun pentru primul meci de acasă cu cei de la FK Odorheiul Secuiesc. Va fi un campionat greu dar sperăm să ne menţinem pe podium”, ne-a declarat tehnicianul gălăţean.

Lotul prezent la Tg. Secuiesc: Wellington – Burdujel, Laşcu, Cireş, Moldoveanu, Cojoc, Apostol, Crăciun, Bâgu, Stoian, Popa, Păduraru, Tănăsilă. Celelalte rezultate ale etapei sunt: Informatica Timişoara – Autobergamo Deva 2-3, City’us Tg. Mureş – Muncitorul Reşiţa 4-1, CSM Politehnica Iaşi – CFF Clujana Cluj Napoca 6-0, Spicom Sf. Gheorghe – Dunărea Călăraşi 1-4. FK Odorheiu Secuiesc a stat. Echipa va juca primul meci pe teren propriu cu FK Odorheiul Secuiesc, în sala Polivalentă Dunărea, pe 12 septembrie, de la ora 18.00.